Edukacija

Ostalo

« Kolovoz 2022 »

KAZALIŠNA PREDSTAVA KAKVA MAJKA, KAKVA KĆI

Jučer je za naše učenike izvedena kazališna predstava Kakva majka, takva kći u sklopu zaklade Hrvatska za djecu. Predstava govori o životu Marije Jurić Zagorke i o njenom odnosu s majkom. Rađena je na temelju dokumenata i povijesnih zapisa, ali i na predlošku autobiografskog Zagorkina romana Kamen na cesti. Dvije su glumice interpretirale djetinjstvo, mladost i odrastanje Marije Jurić Zagorke – Mia Krajcar u ulozi Zagorke i Mirta Zečević u ulozi Zagorkine majke Josipe Jurić. Za ulogu Zagorkine majke Mirta Zečević nominirana je za glavnu žensku ulogu 25. Nagrade hrvatskog glumišta. Glumačka izvedba bila je na vrhunskom nivou, a popraćena je odličnom kostimografijom i scenografijom kojima je prikazano vrijeme kraja 19. i početka 20. stoljeća. Radnja predstave odvija se u Hrvatskom zagorju i u Zagrebu. Marija Jurić Zagorka jedna je od naših najznačajnijih književnica, prva hrvatska novinarka i zagovornica ženskih prava. Za nas je ona posebno značajna zato što su njezini dani djetinjstva i mladosti vezani uz Hrvatsko zagorje. Učenici su se mogli pobliže upoznati sa životnim putem ove naše spisateljice i prisustvovati snažnom i svečanom tonu ove duodrame koja je vrvjela povišenim osjećajima i problemima odrastanja u disfunkcionalnoj obitelji. Nakon predstave provedena je anketa u kojoj su sudjelovali svi učenici, a nastojao se ispitati interes učenika prema čitanju i kazališnoj umjetnosti. Predstavu je pogledalo 220 učenika, a pratili su ih razrednici, nastavnici Hrvatskoga jezika i stručni suradnici. Zatim su učenici iz 4. HT razreda – Josip Dekan i Karla Ivančić, uz dvije profesorice – Ivanu Kotarski i Anu Gmaz Živko, sudjelovali u snimanju dokumentarnog filma.

Priloženi dokumenti:
Predstava_Kakva_majka.docx (489.63 KB)

objavio: Danijel Pevec   datum: 11. 12. 2018.