Kako povećati motivaciju za učenje?

U psihologiji obrazovanja, najvažnija vrsta motivacije jest motivacija za postignućem. Ona se može definirati kao opća tendencija stremljenja k uspjehu i tendencija biranja aktivnosti usmjerenih k cilju i uspjehu. Učenici koji imaju visoko razvijenu motivaciju za postignućem žele i očekuju uspjeh, ali ako ne uspiju – ne odustaju, već povećavaju svoje napore sve dok ne dođu do željenog cilja.

Donosimo vam nekoliko važnih savjeta za povećanje motivacije za postignućem, a o vašim potrebama ovisi koji savjet će vam biti najkorisniji:

• poticanje težnje k uspjehu – uvijek budite svjesni konačnog cilja i razloga zbog kojega ste počeli nešto raditi jer će vas takve stvari natjerati da se trudite još više,
  • smanjite strah od neuspjeha – svi uspješni ljudi griješe, padaju i doživljavaju neuspjeh, ali razlika je upravo u tome što se ne boje pogriješiti nego to smatraju lekcijom i prilikom za napredak,
  • nemojte postavljati nerealno visoke ciljeve – budite svjesni vlastitih mogućnosti i sposobnosti prije postavljanja određenih ciljeva,
  • nemojte postavljati preniske ciljeve – s druge strane, nemojte podcjenjivati sposobnosti koje posjedujete i imajte na umu da je uvijek bolje imati cilj koji je barem malo iznad vaših sposobnosti kako biste ga doživjeli kao izazov,
  • ne čekajte zadnji trenutak za obavljanje posla – sve što možete napraviti danas, ne odgađajte za sutra jer vjerojatno neće stići završiti sve na vrijeme,
  • potičite samoregulirano učenje – sami regulirajte procese učenja (odredite vrijeme, postavite ciljeve i ishode učenja, pazite na distraktore tijekom učenja itd.) na način da koristite određene metode za olakšavanje učenja (npr. koristite razne mnemotehnike, kartice za učenje, asocijacije za brže pamćenje itd.).

Poznati znanstveni časopis Pedagogijska istraživanja donosi studiju koja ističe kako je samoregulirano učenje pozitivno povezano s intrinzičnom motivacijom i boljim uspjehom u učenju zbog čega bi bilo korisno poticati ga kod učenika i studenata u nastavi.

Izvor: https://krenizdravo.dnevnik.hr/korisno/korisni-savjeti/motivacija-za-ucenje-kako-uciti

Pravila kojih se treba pridržavati

Autor: Ivana Manojlović, 1. 9. 2023. 13:26

Poštovani roditelji,

Želja nam je da se školovanje vaše djece odvija na obostranu korist i zadovoljstvo. Pravila ponašanja utvrđena su u aktima škole s kojima će vas razrednici upoznati na 1. roditeljskom sastanku.
Stoga je potrebno je da svoje dijete - našeg učenika uputite na važnost poštivanja pravila ponašanja u našoj školi.
Poštivanjem ovih osnovnih pravila zajedno pridonosimo stvaranju ozračja u našoj školi u kojem će se svi osjećati sigurno i ugodno.

1. poštivati druge učenike, nastavnike i ostale djelatnike te školu kao ustanovu;
  2. na nastavu se dolazi 5 do 10 minuta prije početka nastave. Neopravdani izostanak ili kašnjenje učenika razrednik evidentira kao neopravdani sat.
  3. sukladno Protokolu o zbrinjavanju učenika ukoliko se učenik iz bilo kojih razloga ne osjeća dobro i nije nazočan na satu dužan je o tome obavijestiti predmetnog nastavnika, razrednika, dežurnog nastavnika, voditelja smjene ili stručne suradnice te će se tada kontaktirati roditelji i postupiti sukladno dogovoru s roditeljima. O svakom takvom izostanku i načinu zbrinjavanja vodi se posebna evidencija u školi kojom se dokazuje da se postupilo sukladno Protokolu o zbrinjavanju učenika.
  4. vrijeme početka i završetka nastave prilagođeno je prijevozu i nisu opravdana kašnjenja na nastavu radi prijevoza;
  5. ukoliko postoji razlog koji učeniku onemogućava pravovremeni dolazak na nastavu roditelji trebaju Nastavničkom vijeću škole dostaviti molbu i priložiti dokumentaciju kojom dokazuju  opravdanost molbe. Kao opravdani razlog smatra se neorganizirani javni prijevoz, čekanja dulja od 90 minuta te potreba korištenja više od dva prijevozna sredstva. Rok za podnošenje molbe je 30. rujna 2023. godine.
  6. u prostorijama škole i ispred ulaza u školu strogo je zabranjeno pušenje;
  7. tijekom nastave (osim ako je korištenje mobitela u funkciji nastave uz suglasnost nastavnika) učenici trebaju isključiti mobitele;
  8. u školu učenici trebaju doći primjereno odjeveni i s poštovanjem se odnositi prema nastavnicima i ostalom zaposlenom osoblju;
  9. učenici su dužni čuvati školski inventar; za svaku namjernu štetu snosi se materijalna odgovornost;
  10. tijekom rada nije dozvoljeno pisanje i snimanje sadržaja na računalo bez dozvole profesora;
  11. učenici se upozoravaju da ne nose u školu vrijedne predmete ili novac jer škola ne može istraživati i odgovarati za slučajeve otuđenja.
  12. učenici su dužni na ulasku u školu obuti obuću za boravak u školi. Ukoliko učenik ne nosi posebnu obuću za boravak u školi primijeniti će se adekvatne pedagoške mjere.

Nepridržavanje ovih pravila za posljedicu ima izricanje pedagoških mjera ili sniženu ocjenu vladanja te je potrebno djeci ukazati na odgovorno ponašanje.

Posebno upozoravamo roditelje da je problem kašnjenja na nastavu i neopravdanog izostajanja učenika prisutan te je potrebno redovito pratiti redovitost prisustva nastavi i pravovremeno kontaktirati razrednika.