Vannastavne aktivnosti

Otvorena vrata PU KZŽ

Autor: Ivana Manojlović, 7. 6. 2023. 21:56

Na danima otvorenih vrata PU krapinsko-zagorske županije bili su i učenici SŠ Zabok.

[više]

ŠKOLA U MEDIJIMA: Pobjednik 14. Štruklijade je SŠ Zabok: ‘Niti jedno dijete ne izađe iz SŠ Zabok, a da ne zna napraviti štrukle

Autor: Ivana Manojlović, 3. 6. 2023. 19:41

Novi članak na portalu Zagorje.com: https://www.zagorje.com/mobile/clanak/vijesti/pobjednik-14-struklijade-je-ss-zabok-niti-jedno-dijete-ne-izade-iz-ss-zabok-a-da-ne-zna-na

Terenska nastava PMFa

Autor: Ivana Manojlović, 23. 5. 2023. 11:03

U sklopu terenske nastave studenata prve i druge godine geografskog odsjeka PMF-a a pod vodstvom prof. Ružice Vuk, studenti su posjetili Srednju školu Zabok. Ravnateljica i učenici predstavili su im povijest i aktivnosti škole. Nakon toga, svi zajedno uputili su se na gradilište nove škole te posjet završili u dvorcu Bračak. Razgledali su prostore ugostiteljskog kabineta. Učenici su im demonstrirali izradu zagorskih štrukli koje su na kraju studenti i degustirali.  [više]

MALI GASTRO Vijest ima dokument u privitku

Autor: Danijel Pevec, 15. 5. 2019. 19:52

Srednja škola Zabok - Centar kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu  već 17 godina kontinuirano provodi humanitarnu manifestaciju Mali Gastro, s ciljem:

• podizanja razine svijesti lokalnog stanovništva o važnosti turizma, kao gospodarske djelatnosti
  • motiviranja mladih za rad u turizmu
  • prezentacije ugostiteljskih i turističkih zanimanja potencijalnim budućim učenicima
  • senzibiliziranja svekolike javnosti, a naročito mladih za zdravstvene probleme sugrađana
  • pobuđivanja humanitarnih motiva kod učenika ugostiteljsko turističke struke
  • povezivanja javnog i privatnog sektora, tj. škola, udruga, ugostitelja i javnih institucija
  • poticanja društveno odgovornog poslovanja između raznih sudionika i partnera u okruženju

Manifestacija se odvija na ulicama grada Zaboka, upriličena je i otvorena za svekoliku javnost pa uz podršku gospodarskog sektora, drugih institucija – Grada Zaboka, Krapinsko zagorske županije i udruga, naši učenici i gosti iz drugih škola imaju priliku pokazati što znaju i umiju napraviti, a  mediji - novine, televizija, prikladno poprate događanja.

Ove godine na manifestaciji su sudjelovali predstavnici – učenici i mentori iz:

1. Srednje škole Pregrada
  2. Srednje škole Prelog
  3. Ugostiteljske i trgovačke škole Karlovac
  4. Ugostiteljsko turističkog učilišta Zagreb
  5. Srednje strukovne škole Varaždin

Programom manifestacije demonstirane su ugostiteljske vještine i postignuća učenika, od pripremanja kolača, slastica, malih zalogaja, tradicijskih delicija, prezetacije posluživanja vina, uvijek zanimljivih barskih mješavina i koktela, do natjecanja u brzini nošenja poslužavnika s bocom vina tzv. Utrka konobara. Manifestaciji se tradicionalno pridružuju i dječica iz DV Zipkica, koji doprinose kratkim zabavnim programom na temu hrane.

Ove godine u okviru Malog Gastra prezentiran je projekt Uživam tradcijo Programa suradnje Interreg Slovenija – Hrvatska 2014 -2020, čiji smo korisnici i sudionici bili mi nastavnici, ali i učenici u raznim aktivnostima tijekom prošle i ove godine, a biti ćemo još i do kraja 2020., a sve u organizaciji Zagorske razvojne agencije, jednog od hrvatskih partnera u ovom međunarodnom projektu. Nastavnicima i učenicima ugostiteljske struke to je bila prigoda i izazov da pokažu tradicionalna i autohtona jela Hrvatskog zagorja kao tradiciju i trend. Glavni cilj projekta Uživam tradicijo je uspostavljanje kulinarske transverzale od Panonije do Jadrana koja će posjetiteljima ponuditi jedinstveni doživljaj autohtone tradicije i kulinarstva u obliku privlačnih programa koji će se na temelju dugoročne održive suradnje lokalnih ponuđača provoditi na jedinstvenim područjima baštine. Projekt treba oživiti materijalne baštine pomoću inovativnih i stručnih uključivanja nematerijalne baštine, osobito baštine kulinarske kulture, običaja, obrta i slično.

Podršku Malom Gastru dala je i zamjenica župana gđa. Jasna Petek, kao i gradonačelnik grada Zaboka gosp. Ivan Hanžek