« Listopad 2020 »

Knjižnica

Kultura jedne zemlje može se mjeriti brojem njezinih knjižnica, knjiga i čitača.

A. G. Matoš

Školska knjižnica pruža obavijesti i spoznaje bitne za uspješno uključivanje u suvremeno društvo koje se temelji na znanju i informaciji. Školska knjižnica opskrbljuje učenike vještinama za učenje kroz cijeli život, razvija njihovu maštu i osposobljava ih za život odgovornih građana.

UNESCOV-ov Manifest za školske knjižnice

Školska knjižnica djeluje unutar Srednje škole Zabok od 1991. godine. Otad se razvija kao kulturni i informacijski dio škole. Opremljena je računalima za potrebe učenika i nastavnika, ima osam čitaoničkih mjesta, a od knjižnične građe nabavljaju se časopisi, novine, audiovizualna građa i knjige, od kojih najviše pripada školskoj lektiri i hrvatskoj književnosti općenito. Građa se nabavlja u suradnji s nastavnicima i učenicima. Knjižnica ima bogatu referentnu zbirku rječnika, leksikona i enciklopedija, a u novije vrijeme razvija se i zavičajna zbirka. Posjećenost knjižnice u posljednje je vrijeme izuzetno velika - tu se organiziraju izložbe, kvizovi znanja, nastupi učenika, posjeti učenika raznim događanjima, a ponekad s manjim prekidima djeluje i knjižničarska grupa. Učenici često pomažu u radu knjižnice, u skladu sa svojim vremenskim mogućnostima. Knjižnica nastoji odgovoriti na sve obrazovne i informacijske potrebe nastavnika, učenika i ostalih djelatnika škole. U potrazi za literaturom pretražuju se katalozi velikih knjižnica u Hrvatskoj, baze članaka, časopisa, repozitorija i ostalih mrežnih izvora. Učenici u knjižnici uče pisati stručne radove, seminare, citirati literaturu i izrađivati male bibliografije. Posebna pažnja pridaje se učenicima s poteškoćama u učenju ili u ponašanju. Knjižnica surađuje sa stručnim suradnicima, nastavnicima i svim djelatnicima škole, ali i s drugim knjižnicama, javnim i kulturnim institucijama. Nadamo se da će se u skoroj budućnosti obnoviti police, ormari i općenito prostor knjižnice te da ćemo moći pratiti suvremeni tehnološki i informacijski razvoj društva i odgovoriti na sve potrebe suvremene edukacije i nastave.

Gmaz Živko, Ana. 2017. Odgovor na potrebe suvremene nastave. Školske novine LXVIII/8. 20.

Fond knjižnice možete pogledati i pretraživati OVDJE.

Adresa e-pošte: knjiznicasszabok@gmail.com

Broj računala u knjižnici: 4

Broj čitaoničkih mjesta: 8

Knjižnični softver: METEL win

Školske knjižničarka: Ana Gmaz Živko, prof. i dipl. bibl.

Radno vrijeme s korisnicima knjižnice:

ponedjeljak utorak srijeda četvrtak petak
12.00 - 18.00 8.00 - 14.00 8.00 - 14.00 13.00 - 19.00 8.00 - 14.00