Citati i osvrti

Božićni šoping

Autor: Ana Gmaz Živko, 23. 3. 2022.

"Jakov nije mnogo obilazio trgovine. Kupovao je rijetko, gotovo nikad u to doba godine, a ako je i kupovao, kupovao je u centru grada. Stoga je, kad je ušao u šoping-centar, ostao zaprepašten. Čim je zakoračio unutra, zagušila ga je zvučna i vizualna agresija. U trgovini je brujalo od monotonog ljudskog žamora. Sa svih je strana dopiralo resko piskutanje Jingle Bells, We Wish You The Merriest i drugih božićnih pjesama, a to piskutanje proizvodile su desetine aparata na baterije, lutaka, saonica, sobova, robota i vatrogasnih kamiona. Čitav prostor bio je zagušen jednoličnim treperenjem bljeskalica i svjetiljki koje su poput slapova padale s terasa, stropova i izloga. Jakov je osjetio da mu pred očima svjetluca. Na sljepoočnici je osjetio tup migrenski bol.

Šoping-centar bio je prepun ljudi. Glavinjali su okolo poput lakomih životinja, baš kao da je taj dan posljednji dan nakon kojeg se trgovine više nikad neće otvoriti. Obitelji su se vukle zajedno, poput čopora, tegleći za sobom vreće i kese pune cipela, odjeće, igračaka i hrane. U vrećama i kesama primjećivao je tu i tamo natruhe sadržaja: kutije cipela, vitke svijećnjake, staklenke majoneze, repove sušenog bakalara. Promatrao je lica ljudi u žurbi, nemilosrdna, mrzovoljna, fokusirana na taj odsudni, posljednji grabež. Gledao je uokolo, istinski osupnut, i pomislio da nikad - čak ni u ratu - nije vidio ljudsku vrstu da je pala niže."

Jurica Pavičić: Crvena voda