> O školi  > Povijest

Osnivanje Ekonomske škole

1957. godine na području kotara Krapina živjelo je 187.000 stanovnika. Školama općeg (osnovnog) obrazovanja bilo je obuhvaćeno 23.755 učenika, školama učenika u privredi 1.074 učenika, a jedina škola II. stupnja, Gimnazija u Krapini imala je 396 učenika.

Postojala je velika potreba za otvaranjem još jedne škole II. stupnja. Na zborovima birača vođene su velike i oštre diskusije oko tipa škole. 11. lipnja 1956. godine održano je veliko savjetovanje u Zaboku. Na savjetovanju su bili nazočni rukovodioci privrednih organizacija čitavog kotara, predstavnici općina i oko 160 građana Zaboka. Nakon duge rasprave usvojena je odluka da se osnuje srednja stručna škola (ekonomska). Pitanje lokacije buduće škole bilo je več riješeno Regionalnim prostornim planom kotara Krapina.

Pošto su stavovi oko lokacije i tipa škole bili usaglašeni, Narodni odbor kotara Krapine dao je prijedlog za osnivanje Ekonomske škole u Zaboku. Savjet za prosvjetu Narodne republike Hrvatske je na svojoj sjednici od 2. srpnja 1957. godine dao suglasnost za otvaranje SREDNJE EKONOMSKE ŠKOLE U ZABOKU. Suglasnost je objavljena 10. srpnja 1957. godine u Prosvjetnom vjesniku. Nakon toga izvršene su pripreme i škola je započela s radom 8. rujna 1957. godine u prostorima Osnovne škole u Zaboku.

Povijest škole možemo podijeliti na tri razdoblja:

1. razdoblje (1957. - 1976.)

To je vrijeme nastanka i postupnog uspona škole. U školskoj godini 1957./58. upisano je 120 učenika. Prve dvije godine nastava se odvijala u Osnovnoj školi, a školske godine 1959./60. započinje izvođenje nastave u sadašnjoj zgradi koja je potpuno završena početkom 1960./61. školske godine. 1961. godine školovanje je završila prva generacija maturanata.

"Škola je stala na noge". Dobila je svoju zgradu, kadrovski je dobro ekipirana, a kandidata za upis bilo je dovoljno. Budućnost škole bila je osigurana. Razvoj gospodarstva tražio je nove profile stručnjaka sa srednjom stručnom spremom. U okviru Ekonomske škole uvedeno je ugostiteljsko usmjerenje 1967. godine kada je upisana prva generacija kuhara i konobara. 1968. godine počinje sa radom Trgovačka škola. Škola je dobila naziv Školski centar za obrazovanje ekonomskih, turističkih i trgovačkih kadrova.

Tako je škola dobila polivalentni karakter i takva je ostala do danas, ali je Ekonomska škola bila i ostala njen stožerni dio. Škola je nastavila s radom bez većih promjena sve do 1976. godine. U ovom razdoblju školovanje je završilo 16 generacija maturanata.

2. razdoblje (1976. - 1991.)

To je razdoblje djelovanja unutar Centra.

Sredinom 70-ih godina započela je reforma obrazovanja poznata po njenom kreatoru S. Šuvaru. Ukidaju se gimnazije, a srednje obrazovanje se dijeli u pripremnu fazu (1. i 2. godina) s naglaskom na općem obrazovanju i završnu fazu (3. i 4. godina) s naglaskom na stručnom obrazovanju. Ovom reformom malo je tko dobio, a svi su podosta izgubili. U duhu reforme dolazi do formiranja velikih školskih centara pa je tako 1976. godine i u Zaboku osnovan Centar za odgoj i usmjereno obrazovanje. Centar je osnovan protivno volji ogromne većine nastavnika.

U sustav Centra ušle su tri škole: Školski centar za obrazovanje ekonomskih, turističkih i trgovačkih kadrova, Gimnazija i Tekstilna škola. U zgradi Ekonomske škole bila je pripremna faza, a u zgradi Tekstilne škole završna faza. Nastali su veliki organizacijski problemi. Škole su pomalo gubile svoj identitet, ali je stalno ostala prisutna svijest o pripadnosti svojoj školi, što se pokazalo 1991. godine prilikom podjele Centra, kada su se nastavnici mahom oprijedjelili za svoje "stare" škole.

3. razdoblje (1991. -        )

To je vrijeme ponovnog uspona.

Nakon demokratskih promjena 1990. g. i uspostavom samostalne i suverene države Hrvatske nužno je došlo do velikih promjena u obrazovanju. Promjene su vršene u vrlo teškim ratnim uvjetima, s čestim zračnim uzbunama i svim drugim nedaćama koje donosi rat. U Zaboku je dislocirana Srednja škola iz Novske, a naši učenici i djelatnici pružili su im veliku pomoć.

Tijekom 1990. i 1991. g. intenzivno se radilo na reorganizaciji Centra. Postojalo je više koncepcija, a na kraju je usvojena podjela na tri škole, odnosno uspostavljeno je stanje kakvo je bilo 1976. g. Naša škola osnovana je 30. prosinca 1991. g. Odlukom skupštine općine Zabok, a dobila je naziv Srednja škola Zabok.

20. svibnja 1993. god. prvi je put proslavljen Dan škole. Slavi se svake godine, a datum proslave se utvrđuje godišnjim programom rada ( u pravilu u svibnju).

SADAŠNJI TRENUTAK SREDNJE ŠKOLE ZABOK

Srednja škola Zabok ustrojena je u dvije didaktičke jedinice. To su:

1. Ekonomsko- trgovačko učilište
  2. Ugostiteljsko - turističko učilište

U Ekonomsko - trgovačkom učilištu obrazuju se ekonomisti, komercijalisti i prodavači, a u Ugostiteljsko - turističkom učilištu hotelijersko - turistički tehničari, , kuhari, konobari, slastičari i turističko-hotelijerski komercijalisti.