Sudjelovali smo u Euroscoli, programu EU parlamenta za srednje škole iz svih 27 zemalja članica i Velike Britanije. Iz svih 28 zemalja bilo je prisutno po 24 učenika i 2 nastavnika.
Učenici su većem dijelu eventa uz moderiranje dvaju moderatora (Annette Gerlach and Sven Saekert) postavljali pitanja gostima:
Andreju Kovatchevu, bugarskom zastupniku i jednom od 5 kvestora parlamenta,
Danai Papadopoulou iz odbora za zaposlenost i socijalnu politiku EU parlamenta, te
Karolini Wozniak iz ureda EU parlamenta u Washingtonu za komunikaciju s američkim Kongresom.
Raspravu je otvorila upravo naša učenica, drugog ekonomskog razreda, Nika Tretinjak s pozdravom svim uključenima i pitanjem kvestoru Kovatchevu o izborima za kvestora te o jačini Rezolucija koje se donose na razini parlamenta, uspoređujući Rezoluciju o Azerbajdžanu i onu o rješavanja problema beskućništva do 2030. godine.
Pripremila: Marija Dlesk, dipl. oec., prof. savjetnik
Senior ambasador EU parlamenta
Cijelu glaeriju slika možete pogledati na slijedećem LINKU.
Slijedila ju je hrabro Lana Volić, učenica trećeg ekonomskog razreda s dva pitanja za gđu. Papadopoulou o strategijama komunikacije s građanima po pitanju problema migracija i sigurnosti te o ženskim pravima unatrag desetak godina. Matija Horvat, također učenik trećeg ekonomskog razreda je pak postavio pitanje gđi. Wozniak o njenom stavu po pitanju novog sastava kabineta predsjednika Trumpa i o očekivanjima po pitanju budućeg odnosa administracije prema trgovinskim odnosima sa EU, mogućem zaokretu u poreznoj politici i mogućim posljedicama na gospodarstvima EU, mogućoj recesiji i rastu nezaposlenosti.
Za pohvalu su i naši Lovro Presečki, Lea Gredičak i Natalija Sinković koji su neumorno dizali svoju ruku no nisu uspjeli dobili riječ i obratiti se svima. Bili smo izuzetno aktivni, aktualni i na ponos škole, Krapinsko zagorske županije i Hrvatske. Pohvale smo dobili i iz ureda EP u Hrvatskoj i iz Washingtona.
U dijelu eventa učenici su sudjelovali u workshopovima u miješanim klubovima te simulirali donošenje odluka u EU parlamentu. Teme su bile cijeli dan vezane uz problem siromaštva i socijalne isključivosti, eu politika te o mogućim utjecajima rezultata američkih izbora na EU.
Za nas nastavnike je organiziran kratki razgled izložbe eksponata - poklona parlamentu i predsjednicima parlamenta od raznih državnika, političara pa i mozaik golubice, Pape Franje. Potom smo obišli parlamentarij, kino dvoranu za posjetitelje i prostor za role play game koji služi za vrlo vjernu simulaciju rada zastupnika i donošenja odluka.
Imali smo i zajedničku radionicu s EU temama zamišljenu kao network cafee prilikom koje su nam uručene i potvrde za sve sudionike, učenike i nastavnike.
Putovali smo autobusom, no na odlasku u Francusku smo svratili na 2 sata u Salzburg, došli do Mozartove rodne kuće, prošetali slikovitim uličicama i trgovima koje su počeli ukrašavati za Advent, kupili originalne Mozart kuglice i prodavaonici Fursth. U Strasbourgu smo imali nekoliko sati pred polazak rezervirano za šetnju, kupnju suvenira i poklona, fotografije i posjet nekim od crkvenih te povijesnih građevina.
Vrlo zahtjevno i naporno, no na kraju svega ostaje jedno novo iskustvo koje nas obogaćuje, kao učenike, tako i nastavnike. Vraćamo se s osmjehom na licu znajući da smo i ovaj posao odradili odgovorno i profesionalno. Naravno, uskoro kreću novi izazovi i nove aktivnosti, a Euroscoli ćemo se možda vratiti u nekom novom ciklusu. U privitku su video snimke sudjelovanja naših učenika u raspravama.
Cijelu glaeriju slika možete pogledati na slijedećem LINKU.