Škola ambasador EU parlamenta

Terenska nastava DORIA BAULI GROUP i ORTOGIARDINO 2023

Autor: Ivana Manojlović, 21. 3. 2023.

Vrijeme realizacije: petak, 10. ožujka 2023.

Mjesto realizacije: Italija (Orsago / Doria ; Pordenone / Ortogiardino)

Razredni odjel: Četvrti ekonomski (4 E a i 4 E b)

Više o samoj tenerenskoj nastavi pod opširnije.

Voditeljica: Marija Dlesk, dipl. oec., prof. savjetnik

Dolazak u mali talijanski gradić Orsago (očuvane srednjovjekovne jezgre) i tvornicu Doria koja djeluje u sastavu grupacije Bauli. Tvornica se bavi proizvodnjom keksa i krekera. Dočekala nas je mala delegacija na čelu s gosp. Marcom Boldrinijem, direktorom tvrtke. Naša junior ambasadorica Antonija je gospodinu uručila prigodni poklon od strane škole, kao i jednom od naših vodiča kroz tvrtku (nismo znali da ćemo imati dvojicu).

Najprije smo u maloj dvorani za sastanke odgledali prezentaciju o samoj tvrtki Doria i proizvodnom asortimanu te video o poduzetničkoj obitelji Bauli, razvoju tvrtke i grupaciji Bauli. Potom smo dobili ogrtače i kape te slušalice i male radio prijemnike te smo u dvije grupe krenuli u obilazak kompletnog postrojenja. Vodiči su nam bili tehnolozi u proizvodnji koji su u komunikaciji su se u komunikaciji s grupama služili engleskim jezikom.
Obišli smo sve, od dijela sa sirovinama i robotom koji sam dozira i priprema sastojke za sve linije proizvodnje. Zatim smo prolazili duž 6 linija (od miješanja tijesta, valjanja, rezanja i linija dužine oko 60 metara za pečenje keksa i krekera pri čemu smo na nekoliko kontrolnih mjesta vidjeli kako proizvodi u tom trenutku izgledaju u kojoj od fazi pečenja. Vidjeli smo i potpuno automatizirani i robotizirani dio za pakiranje i slaganje gotovih kutija za transport pri čemu smo saznali i informaciju da dnevno 13 do 14 kamiona proizvoda odvozi robu na tržište.
Mnogo je informacije koje su domaćini s nama podijelili, a nakon 1,5 sati obilaska, svi su počašćeni proizvodima marke Doria, no i drugim proizvodima iz Bauli grupacije te vodom i sokovima. Tu su nastale i neke od zajedničkih fotografija. Po povratku u dvoranu za sastanke, svi učenici i nastavnici dobili su prekrasne poklone (poklon vrećicu sa svim proizvodima Dorie, keksima i krekerima). Domaćini su nas ispratili i na ulazu (gdje su bile izvješena talijanska i naša zastava što ukazuje na poštovanje koje smo uživali kao njihovi gosti) nastale su još neke zajedničke fotografije i tu smo se službeno oprostili sa domaćinima i najavili svoj dolazak dogodine. Dio učenika i nastavnika još je u outlet trgovini kupio za poklone roditeljima, prijateljima i kolegama još neke proizvode drugih marki poput Baulija, Motte i slično.

Učenici su vrlo pažljivo slušali, aktivno sudjelovali i zaista uživali u ovom dijelu terenske nastave. Potom smo otišli na zajednički ručak i malo druženje u blizini velesajma gdje su se malo odmorili, zajedno pojeli ručak i bilo ih je lijepo vidjeti ovako na okupu raspoložene i u međusobnom razgovoru.
Uslijedila je vrlo kratka šetnja do samog srednjovjekovnog sjedišta Pordenonea i obilazak nekih od najpoznatijih građevina te kratki pol satni odmor uz kavu.
Zadnji dio zadatka bio je rezerviran za mađunarodni sajam cvijeća koji je organiziran u prostorima 4 paviljona i na otvorenom između tih paviljona. Učenici su trebali sve obići, dokumentirati svoje sudjelovanje, prikupiti informacije potrebne za odradu timskih zadataka koje su dobili od svojih nastavnica. Junior ambasadori EU Parlamenta su pak odradili svoje aktivnosti ukazujući posjetiteljima sajma na potrebu brige za okoliš i planet, ekološke proizvodnje, brige o pčeli o kojoj mnogo toga ovisi, eco friendly ponašanja svih, potrebi vraćanja ne neke tradicionalne vrste i načine obrade tla, potrebi brige za voćke, drveće i uzgoja bilja čak i na terasama i balkonima. Jednostavno, željeli su dijeleći pripremljene promo materijale putem info pulta osvijestiti posjetitelje o nekim od temeljnih vrijednosti Europske unije, prvenstveno održivost i zeleni kontinent.
U 18:30 sati tik pred zatvaranje sajma, krenuli smo put Hrvatske i Zaboka (uz jedno kraće zaustavljanje) te stigli na autobusni kolodvor oko 23:30 sati.