Škola ambasador EU parlamenta

STATE OF THE EU 2023. 🇪🇺/ GODIŠNJE OBRAĆANJE PREDSJEDNICE EK U. Von Der Layen u EU Parlamentu

Autor: Ivana Manojlović, 25. 9. 2023.

Zakonska je obaveza je Predsjednika ili Predsjednice Europske komisije jednom godišnje podnijeti kompletno izvješće o radu i postignućima Komisije zastupnicima u Europskom parlamentu (705 zastupnika koji djeluju u okviru 7 različitih klubova poput socijalista i demokrata, kršćanskih demokrata, zelenih, konzervativaca i reformista, ljevice itd.).

Ove godine gđa. Van der Layen obratila se zastupnicima 13. rujna s početkom u 9 sati i dio EPAS tima pozorno je pratio tijek i sadržaj govora. Većina se odlučila za prijenos preko Youtubea bez prijevoda, a neki su pratili sa simultanim prijevodom putem platforme zajednoza.eu i poveznice koja nam je poslana, kao i svima koji su se preko poveznice na web stranici škole (Škola ambasador EU parlamenta / poziv na prijavu na platformu zajednoza.eu) registrirali na ovu platformu koja je ustvari poveznica između građana EU i njenih institucija.

U svom govoru Predsjednica se dotakla tema poput uloge EU u G20 te značenju uspostave uže suradnje između Indije, Bliskog istoka i Europe; rata u Ukrajini i sličnih težnji na Afričkom kontinentu i uloge EU u sprečavanju mogućih ratnih sukoba na tim prostorima, energetici i težnji da Europa postane energetski neovisna, mogućeg razmatranja proširenja Unije, zelenim politikama, nedostatkom radne snage, migracijama, predstojećim europskim izborima …

Ovo je zadnji govor gđe. Predsjednice prije europarlamentarnih izbora koji će se diljem Europske unije održavati od 6. do 9. lipnja 2024. Kako se u Hrvatskoj izbori uvijek održavaju nedjeljom za očekivati je da ćemo svi zajedno na izbore, 9. lipnja iduće godine.

Na prošlim izborima je izašlo više od 50% birača pa ovim putem po prvi puta pozivamo sve punoljetne učenike, sve nastavnike, roditelje i sve koji ovo čitaju i koji će pratiti naše aktivnosti da izađu i daju glas onome za koga misle da će u Europskom parlamentu najbolje štititi interese građana Republike Hrvatske / ukupno trebamo odabrati 12 zastupnika.

Također se registrirajte na digitalnu platformu zajednoza.eu koja ustvari predstavlja platformu za komunikaciju s institucijama EU i zajednicu ljudi koja ne odustaje od demokratskih procesa i koja na to ukazuje uoči europskih izbora.

I vi se možete pridružiti toj zajednici, a usput informirati o mnogim događajima diljem Europe preko poveznice https://together.europarl.europa.eu/hr_HR/referral/&Ti123235096

NAŠ MOTO, KOJI MOŽE BITI I VAŠ

Prijavite se za sudjelovanje – što više ljudi glasa, to je naša demokracija snažnija! Pozivamo vas da proučite informacije i s web stranice koja isključivo obrađuje tematiku EU izbora pa možete na jednom mjestu https://elections.europa.eu/hr