Škola ambasador EU parlamenta

Humanitarna akcija MLIJEČNA STAZA

Autor: Ivana Manojlović, 25. 9. 2023.

Pod vodstvom EPAS tima, 20 nastavnika i 99 učenika (ukupno 119 članova tima SREDNJA ŠKOLA ZABOK) od 15. do 24. rujna sudjelovalo je u humanitarnoj akciji UNICEF-a.

Više pročitajte u objavi pod opširnije.

I OVE GODINE SMO HODALI MLIJEČNIM STAZAMA

EPAS TIM naše škole, zajedno sa svojom mentoricom, prof. Dlesk predvodio je učenike i nastavnike, njih 100, zabočkim mliječnim stazama koje čine mozaik humanitarne akcije UNICEF-a za mentalno zdravlje djece i mladih kao i za njihovo emocionalno osnaživanje.

Krenuli smo u petak, 15. rujna prvom stazom preko stare ceste do Inine benzinske, pa Zabočkom cestom do OPG-a JADEK gdje su nas dočekali gosp. Pero i gđa. Zdenka. Proveli su nas imanjem pa su svi uživali između ostaloga i mazeći kravice i konje, a kako bi nam bilo još ugodnije, gđa. Zdenka pripremila je bučnicu i pitu od jabuka na čemu joj od srca zahvaljujemo. Gospodinu Peri hvala na pričama o traktorima, opremi, kočijama, obradi zemlje, ukratko, o ljepotama i manama bavljenja poljoprivredom.

Za sve je bila važna njegova rečenica: „Nema tu radnog vremena i godišnjeg odmora, radi se od 1. 1. do 31. 12., svaki dan i subotu i nedjelju i blagdan no iza toga ide i veliko zadovoljstvo kad znaš što si napravio.“

Posjet smo ovjekovječili na ulazu imanja zajedno s  Blecky, kobilom frizijske pasmine i potom nastavili dalje uzbrdo prema kapelici Sv. Antuna i preko brijega do Grabrovca, predgrađa Zaboka. Tu smo se zaustavili nakratko kod društvenog doma gdje su nas dočekali predstavnici Udruge Grabrovčani, Danijel Pevec prof. povijesti u našoj školi i Tomica Grljač, bivši učenik ekonomske škole. Zahvaljujemo im na toplom dočeku i okrijepi uz sokove i voće, kao i na prigodnim poklonima za naše nastavnike.

Potom smo se vratili u školu i zaokružili stazu s otprilike 5 km i napravili prve objave zajedničkih fotografija unutar aplikacije AtlasGo.

Ostali nastavnici i učenici koji su se priključili ovoj humanitarnoj akciji odradili su kraće i duže šetnje Zabokom svaki dan, od ponedjeljka do petka (18. do 22. 9.) Proveli su zajedno sa svojim razrednicima i predmetnim nastavnicima ugodne trenutke u prirodi, na svježem zraku, jačajući i „tijelo i duh“ i pritom potpomažući ovaj projekt. Ukupno se akciji odazvalo 20 nastavnika i 80 učenika, dakle, sveukupno 100 je osoba bilo uključeno od samih početaka, a preko aplikacije se priključilo još njih 19 jer je tim Srednja škola Zabok brojao ukupno 119 članova. Objavljeno je na zidu aplikacije, a potom će biti korišteno i od strane UNICEF-a  puno naših fotografija, točan broj ne možemo reći jer je dio objavljivan os strane našeg tima, a dio su korisnici aplikacije mogli samostalno objaviti. Po nekoj procjeni, sigurno ih je objavljeno minimalno 30, a vjerojatno je i više.

Priključujući se ovom projektu navedeni nastavnici i učenici donirali su ukupno 520 € (3.917,94 kn) na čemu se EPAS tim toplo zahvaljuje jer će se svaki euro iskoristiti u svrhu održavanja različitih edukacija, radionica, susreta za učitelje, nastavnike i stručne suradnike, a sve s ciljem pomoći djeci i mladima kada je u pitanju rad na zdravom razvoju i mentalnom zdravlju. Sredstva su uplaćena na račun UNICEF-a.

Do nekih novih zajedničkih druženja na nekim novim Mliječnim stazama, pozdravljaju vas i zahvaljuju vam JUNIOR AMBASADORI EU PARLAMENTA: