Škola ambasador EU parlamenta

Autor: Ivana Manojlović, 13. 10. 2023.

ZNANOST JE SUPER, ZNANOST JE COOL, ZNANOST JE SADAŠNJOST I BUDUĆNOST

ZNANOST JE U STUBICI OPET BILA „IN“ I NEKA JE

EPAS TIM (junior ambasadori EU Parlamenta) naše škole, zajedno sa svojom mentoricom, senior ambasadoricom, prof. Dlesk, u suradnji s učenicima turističko ugostiteljskog usmjerenja te njihovom mentoricom, prof. Ivanom Osrečak predstavljali su školu na 12. po redu manifestaciji Znanstveni piknik.

Organizatori su kao u do sada bili: Udruga Baltazar, Krapinsko-zagorska županija, Institut Ruđer Bošković i Carnet. Perivoj Dvorca Oršić bio je premali za sve sudionike iz osnovnih škola, srednjih škola, instituta, fakulteta, udruga i društava i to ne samo iz Zagorja već diljem Hrvatske pa i inozemstva.

Naša ekipa od 13 učenika (10 EPAS-ovaca i 3 učenika THK razreda) predstavili su društvene znanosti, ekonomiju i politiku, te program Europske unije za mlade, a uz slatke i slane nagrade u vidu finih peciva i bezalkoholnih koktela, na vrlo zapaženom štandu.

Bilo je tu raznih edukativnih radionica i igara koje su ambasadori pripremili za male vrtićke grupe (Okreni  ili ili Idemo slovkati i naučiti riječi), osnovnoškolce (Stavi pravu stvar na pravo mjesto, Sadimo crnogoricu  i bjelogoricu  ), srednjoškolce i odrasle (Složi Vladu Republike Hrvatske; Smjesti EU parlamentarce gdje pripadaju, Crni biseri u javnom prostoru, tematske osmosmjerke i križaljke) koje su posjetitelji s veseljem odradili, ponešto naučili i pritom se zabavili.

S veseljem smo ugostili župana, gosp. Kolara, dožupanicu, gđu. Petek i županijsku pročelnicu, gđu. Smičić Slovenec i možemo samo pohvaliti ženski dio ove ekipe na snalažljivosti i vrlo zavidnom znanju.

Također zahvaljujemo gosp. Kolaru i gđi. Smičić Slovenec što su spremno pristali na mini intervju EPAS-ovaca o uključenosti mladih u demokratske procese, na motivaciju na izlazak na predstojeće izbore. Nastojali su dati odgovore na pitanje o tome kako mladima vratiti vjeru u politiku, političare i državne institucije.

Vrlo smo aktivno sudjelovali i u panelu koji je organiziran u samom Dvorcu Oršić s početkom u 10:30 sati sa zanimljivim gostima: gosp. Borisom Jokićem (Ravnateljem Instituta za društvena istraživanja, gosp. Markom Košićekom, doktorom znanosti na Institutu Ruđer Bošković i gđom. Kristinom Duvnjak, dopredsjednicom Udruge Bioteka koja popularizira STEM kroz program mobilnog STEM-a.

Naši su EPAS-ovci stream-ali dijelove, a posljednji dio panela u kojem je bilo moguće uključiti se pitanjima, snimili su u cijelosti. Naša je EPAS-ica Martina svakom panelistu postavila po 2 pitanja i tako panel učinila zanimljivim i dinamičnim za što je i pohvaljena od strane gostiju.

Saznali smo tako i da postoji Frizbijada na Institutu Ruđera Boškovića i da se sukladno osobnim preferencijama učenika može odabrati jedna od mnogobrojnih posjetiteljskih ruta toj znanstvenoj instituciji.

Saznali smo i puno više o programu mobilnog STEM-a što bi se moglo dobro iskoristiti i za popularizaciju matematike u našoj školi. Kemije i biologije manje jer su manje zastupljene, no nije isključena i takva mogućnost, na za brojne učenike koji muče muku s matematikom, možda bi se mogao organizirati posjet tima Bioteke.

Uglavnom da rezimiramo cjelodnevne događaje / VRLO UZBUDLJIVO, POTICAJNO, EDUKATIVNO I IZAZOVNO.

Vidimo se dogodine ponovno u Oršićevom perivoju, s nekim novim ljudima i nekim novim zanimljivostima.

Natalija, Manuela, Anja, Lorena, Marta, Ena, Mihaela, Iva, Lovro, Jelena, Leonardo, Ivan, Leticija, Fran, Sara, Luka, Petra, Lara, Dolores i senior ambasadorica

Marija Dlesk