Škola ambasador EU parlamenta

Gostovanje EU zastupnice Biljane Borzan

Autor: Ivana Manojlović, 21. 3. 2023.

Na poziv tima junior ambasadora EU Parlamenta (tim od 18 učenika drugih, trećih i četvrtih ekonomskih razreda) pod vodstvom nastavnice i senior ambasadorice, prof. Marije Dlesk, 17. ožujka je u našoj školi boravila zastupnica Biljana Borzan.

Više o samom gostovanju pod opširnije.

Senior ambasador EU Parlamenta
Marija Dlesk, dipl. oec., prof. savjetnik

Riječ je o potpredsjednici SDP-a i potpredsjednici kluba odnosno Progresivnog saveza socijalista i demokrata Europskog parlamenta (drugog po veličini kluba zastupnika, odmah iza pučana). Zastupnica radi i djeluje u Parlamentu već punih 11 godina i prošla je dugi put od promatračice u EU Parlamentu (do članstva Hrvatske u Europskoj uniji) pa do potpredsjednice drugog po veličini kluba zastupnika. U svom radu uspjela je uspješno lobirati za prihvaćanje i implementaciju izuzetno mnogo prijedloga, a naročito je aktivna u području zdravlja, naročito mladih, zaštite potrošača, standarda hrane, jednakosti kvalitete dobara zapadnog i istočnog europskog tržišta itd. Trenutno se bavi na zaštiti tržišta od patvorenog meda i na pripremi strategije EU o proizvodnji i prodaji tekstila.

U školi je organizirano predavanje koje je podijelila na dva dijela. U prvom dijelu se fokusirala na ulogu i značaj Europske unije i njenih institucija na građane Hrvatske,  a u drugom dijelu na svoje inicijative i aktivnosti unutar Parlamenta. Potom je uslijedio razgovor s učenicima pri čemu su tijek razgovora usmjeravali junior ambasadori svojim pitanjima. Neka od pitanja na koja je zastupnica Borzan dala vrlo iscrpne odgovore donosimo u nastavku. / Znamo da ste dugo u politici i da ste izgradili respektabilnu karijeru pa nas zanima, kada je mladima najbolje početi se baviti politikom, naročito djevojkama? / Jesu li žene i muškarci ravnopravni na političkoj sceni i razlikuje li se u tome EU od domaće političke scene? /  Bavili ste se problemom uspostave odnosa privatnog i poslovnog života pa bismo voljeli znati kako uspijevate balansirati na obje strane i biti toliko uspješni / Budući da smo mali i uglavnom dosta beznačajni na EU sceni, recite nam što morate znati i kako se ponašati da biste uspjeli kvalitetno lobirati za neki svoj prijedlog? / Jeste li se u svom radu morali suočiti s pritiscima i prijetnjama od strane industrija i moćnih kompanija kada se vaš prijedlog nije uklapao u njihova očekivanja itd. To su samo neka od pitanja na koja je zastupnica s veseljem odgovarala, a na samom kraju i pohvalila učenike na zainteresiranosti, ozbiljnosti i kvaliteti pripreme za razgovor.

Svoje je zadovoljstvo podijelila i preko svojih društvenih mreža te najavila mogući ponovni dolazak.

Senior ambasador EU Parlamenta
Marija Dlesk, dipl. oec., prof. savjetnik