Ovaj mjesec: 220800

OKRUGLI STOL - Obrazovanje, zapošljavanje i tržište rada u turizmu Hrvatske

U četvrtak, 2. prosinca o.g. održan je Okrugli stol na temu Obrazovanje, zapošljavanje i tržište rada u turizmu Hrvatske u sklopu projekta ReCeZa - Regionalni centar Zabok, a u organizaciji Ekonomskog fakulteta Zagreb i Srednje škole Zabok.

Na Okruglom stolu predstavljeni su rezultati istraživanja o stavovima i percepciji strukovnih nastavnika o srednjoškolskim turističkim programima, učenicima i njihovom zapošljavanju, od strane Ekonomskog fakulteta Zagreb. Istraživanja su proveli prof. dr. sc. Oliver Kesar, izv. prof. dr. sc. Danijela Ferjanić Hodak i Ema Roginić, mag. oec.

Potom je održana panel rasprava o potrebi sustavnog uređenja odnosa ponude i potražnje na tržištu rada u turizmu Hrvatske u kojoj je sudjelovalo 10 panelista. Raspravu je pratilo 40 sudionika u dvorani u živo te još 50-tak sudionika on line. U raspravi su sudjelovali stručnjaci iz turističkog gospodarstva, agencija za zapošljavanje, ugostiteljsko turističkih škola, Ministarstva rada, Ministarstva turizma, Agencije za strukovno obrazovanje, sindikata turističkih radnika i drugih instituacija.

Raspravljalo se o neusklađenosti obrazovnog sustava i tržišta rada, modernizaciji postojećih obrazovnih programa te uvođenju novih obrazovnih programa, nužnosti usavršavanja nastavnika, uspostavi sinergije između poslodavaca i tržišta rada, problematici zapošljavanja na određeno razdoblje, deficitu ugostiteljskog kadra i nedostatku radne snage te o potrebi provođenja stručne prakse učenika u većem opsegu. Jedan od zaključaka je da se promocijom formalnog znanja i vještina, unaprjeđenjem položaja i imidža strukovnog obrazovanja za potrebe turizma te osvješćivanjem svih dionika u sustavu o nužnosti zapošljavanja kvalificirane radne snage, izravno doprinosi profesionalizmu, konkurentnosti, inovativnosti i održivom razvoju turizma Hrvatske.

Helena Hrgetić

objavio: Ivana Manojlović   datum: 6. 12. 2021.