Ljetna škola gastronomije i turizma
Autor: Ivana Manojlović, 7. 7. 2022.
U sklopu projekta ReCeZa - Regionalni centar Zabok, Renata Tršinski, koordinatorice projektnih aktivnosti i Josip Hodak, mentor 13 učenika iz SŠ Zabok, TUPŠ Bjelovar, SŠ Prelog i GOŠK Varaždin, sudjelovali su u programu Ljetne škole gastronomije i turizma koja se održala u Poreču od 27. do 30. lipnja 2022. godine. Program Ljetne škole gastronomije i turizma obuhvatio je niz stručnih područja gastronomije i turizma gdje su se učenici kroz učenje temeljeno na radu u realnom radnom okruženju - prostorima ugostiteljskih objekata, OPG-ova i pogona u kojima se odvija proizvodni i poslužni proces za potrebe tržišta rada, pripremali i za ciljane natjecateljske discipline (kuharstvo, barističke vještine, posluživanje hrane, sommelijerstvo, prezentacijske vještine i dr.). Učenici su kroz radionice u stvarnom radnom okruženju upoznali specifične uvjete rada i zahtjeve kojima se treba prilagoditi djelatnik u ugostiteljsko-turističkom radnom procesu. Stekli su uvid u poslovanje i mogućnosti obavljanja praktične nastave, razvoja karijere i uvjete zapošljavanja.
Smještaj je bio organiziran u apartmanima hotela Diamant s organizacijom jela u buffet restoranu Mediterraneo (premium show-cooking restoran). U slobodno vrijeme učenicima su bili na raspolaganju razni sadržaji hotela (bazen, teretana, sportski tereni i sl).
27.6.2022. Ponedjeljak - Vinarija i destilerija Rossi
Posjet Vinariji i destileriji Rossi u Poreču, gdje nas je dočekao gospodin Zoran Lukić, predstavnik Poslovnog učilišta Plus te osnivač i predsjednik udruge konobara i barmena – Barmen.hr. U Vinariji i destileriji Rossi, tema radionice bila je proizvodnja i posluživanje istarskih vina.
Marko Rossi proveo nas je kroz vinariju i destileriju te upoznao s procesom proizvodnje zajedno s jednim od vodećih sommeliera u RH, Sandiem Parisom. Zatim je Sandi Paris održao radionicu pravilnog nuđenja, prezentacije i otvaranja butelje vina Istarske Malvazije.
Filip Rossi pobliže nas je upoznao s obiteljskom pričom te nam pripremio iznimno zanimljivu vođenu degustaciju njihovih nagrađivanih vina: Malvazija Templara, Malvazija Templara Riserva, Cuvee Moro.
n
28.6.2022. Utorak – Destilerija Aura u Buzetu; Museum of Hum Aura u Humu
U destileriji Aura u Buzetu, koja se bavi proizvodnjom ekskluzivnih tradicionalnih proizvoda kao što su rakije, džemovi i ostali autohtoni proizvodi od samoniklog ljekovitog bilja i divljeg voća ubranog u ekološki čistom okolišu na obroncima Ćićarije. Učenicima je prezentirana proizvodnja i posluživanje destilata kroz koju su ih vodili Viktor Dobrović i Zoran Lukić.
Slijedila je radionica Marka Sekule na temu pripreme koktela modernim tehnikama pripreme, a pripremani su iz asortimana destilerije Aura - Aura teranino, Aura special, Aura ruža, Aura mule i Aura orancelo.
Ručali smo u restoranu "Humska konoba" koja je otvorena na mjestu stare oštarije. Učenici su doživjeli spoj tradicije i gastronomije u restoranu koji je uređen u tipično istarskom stilu, izrađen u kamenu i drvu, s ponudom tipične istarske kuhinje.
U popodnevnim satima, obišli smo kulturno-povijesnu baštinu najmanjeg grada na svijetu, Huma, kroz novootvoreni Muzej starih zanata “Museum of Hum Aura” koji broji 1500 eksponata u 11 tematskih cjelina. Uz muzej posjetili smo i Distillery bar te se upoznali s tradicijskom ugostiteljskom ponudom.
29.6.2022. Srijeda – Otok Sv. Nikola, hotel Isabella
Posjetili smo otok Sv. Nikola, gdje smo u sklopu hotela Isabella sudjelovali na radionici pripreme jela modernim tehnikama kuharstva uz korištenje lokalnih namirnica.
Obišli smo hotel Diamant uz prezentaciju hotelskog poslovanja F&B odjela.
30.6.2022. Četvrtak – Žminj, Monte-pržionica kave
U pržionici kave Monte u Žminju, dočekali su nas Filip Sarilar iz Udruge barmena, te Deny Pesce i Diego Giuricin iz Monte akademije. Edukacija je započela predavanjem o kavi, mješavinama kave, tretiranje i upoznavanje primarne sirovine. Učenici su se okušali u cuppingu (metodi ocjenjivanja kvalitete kave) koja pomaže u razumijevanju specifičnosti kave.
U sklopu vođene edukacije učenici su se upoznali s važnosti rada na mlincu, osnovama održavanja caffe aparata, pripreme kave i kontrole kvalitete kroz prepoznavanje okusa, kreme i izgleda kave kako bi mogli pripremiti savršeni espresso. Tehnika Latte arta trenirana je kroz pravilnu pripremu kreme od mlijeka i tehnike crtanja po kavi.
Ljetnu školu gastronomije završili smo ugodnim druženjem i razmjenom dojmova na prigodnom ručku s našim domaćinima i organizatorima u poznatom tradicionalnom restoranu Morčić u Rijeci.
Koordinatorica projektnih aktivnosti
Renata Tršinski