Vannastavne aktivnosti

Svjetski dan osoba s Down sindromom - tzv. Dan šarenih čarapa 21. ožujka 2022.

Autor: Ivana Manojlović, 22. 3. 2022.

Svake godine, 21. ožujka, obilježava se Svjetski dan osoba s Down sindromom, popularno zvan i Dan šarenih čarapa. Taj se dan obilježava kako bi se podigla svjesnost o potrebama osoba sa sindromom Down te kako bi se uklonile predrasude, razvila tolerancija prema takvim osobama te poboljšao njihov položaj u društvu.

Na prvi dan proljeća, obilježavanju ovoga Dana pridružili su se i učenici 4.THK razreda Srednje škole Zabok izradom prikladnog plakata uz poruku:

"Svatko od nas svoju boju nosi,
u očima, različitoj kosi.
Ali jedna je boja za sve ista,
ljubav, osmijeh, što iznutra blista.
"
                                                                        (Saša Germadnik)

U prosjeku se jedno od 650 novorođene djece rađa s Down sindromom - kromosomskim poremećajem koji nastaje zbog viška jednog kromosoma ili dijela kromosoma u jezgri svake stanice tijela. Budući da postoje tri kopije 21. kromosoma, Downov sindrom poznat je i kao trisomija 21 te je upravo zbog toga i odabran 21. ožujka kao datum obilježavanja tog dana jer simbolično predstavlja te tri kopije 21. kromosoma.

Svjetski dan osoba s Downovim sindromom prvi je puta obilježen u Singapuru 2006. godine, a naziv nosi po engleskom liječniku Johnu Langdonu Downu  koji ga je prvi opisao još davne 1866. godine.
Toga dana oblače se šarene čarape kako bi se poslala poruka o prihvaćanju različitosti.

Na prvi dan proljeća, obilježavanju ovoga Dana pridružili su se i učenici 4. thk razreda Srednje škole Zabok izradom prikladnog plakata uz poruku:

"Svatko od nas svoju boju nosi,
u očima, različitoj kosi.
Ali jedna je boja za sve ista,
ljubav, osmijeh, što iznutra blista.
"
                                                                        (Saša Germadnik)