Vannastavne aktivnosti

Posjet regionalnom parku Mura Drava

Autor: Ivana Manojlović, 12. 9. 2022.

Županijsko stručno vijeće učitelja i nastavnika  kemije i biologije iz Krapinsko-zagorske županije i naše škole   su 25.8.2022. posjetili regionalni park Mura Drava u Legradu i jezero Šoderica pored Koprivnice. Uz stručno vođenje ravnateljice Regionalnog parka upoznali su prirodne  znamenitosti Podravine.

Regionalni park Mura-Drava dio je jednog od najvažnijih Europskih riječnih ekosustava: poplavnog područja rijeka Drave, Mure i Dunava, a time je i dio najvećeg planiranog budućeg jedinstvenog riječnog prekograničnog UNESCO- vog  rezervata biosfere u Europi koji se će se protezati kroz nekoliko država i to kroz: Hrvatsku, Austriju, Sloveniju, Mađarsku i Srbiju.
Nastavnici su posjetili i jezero Šodericu koje se koristi kao rekreacijski centar i za eksploataciju šljunka.
Jezero je gnjezdište i zimovalište brojnih vrsta ptica i važno stanište za brojne vodene i močvarne biljne i životinjske vrste: orla štekavca  i  gnjezdilište mnogih ugroženih vrsta ptica poput bregunica, male čigre i crne rode, staništa dabra i vidre te riba kao što je kečiga. Više o značaju regionalnog parka Mura_ Drava na poveznici:https://docs.google.com/presentation/d/1NnYZWJaZrFZJSAA-mtyRyx-HJO607cp4z0LgNAXY9Zk/edit?usp=sharing
zabilježila: Verica Komin