Međunarodno natjecanje G&T Cup Bled 2023

Autor: Ivana Manojlović, 15. 5. 2023.

U sklopu projekta ReCeZa – Regionalni centar Zabok, učenik 3.THK razreda, Timotej Gudek i mentori, prof. Josip Hodak i prof. Kristina Kovačec sudjelovali su na 17. međunarodnom natjecanju G&T Cup za barmene koji se održao u Višoj strukovnoj školi za ugostiteljstvo, wellness i turizam u Bledu u Sloveniji u razdoblju od 9. do 11. svibnja 2023. godine.

Ovogodišnja tema natjecanja bila je “Flowers and herbs” te su na taj način posvetili temu natjecanja mjesecu svibnju, najšarenijem mjesecu u godini. Svi natjecatelji morali su pripremiti zanimljive i kreativne priče o nastanku svog koktela s potpisom na temelju zadane teme te ih ispričati pred povjerenstvom i to na engleskom jeziku. Povjerenstvo je ocjenjivalo priču, upotrebu stranog jezika, prezentaciju i povezanost s temom natjecanja. Nakon toga uslijedila je priprema i prezentacija samog koktela. Učenik Timotej Gudek pripremio je koktel pod nazivom “Rosemary Sunset Cocktail” kojeg je osmislio njegov mentor Josip Hodak.

Prosudbeno povjerenstvo sastojalo se od Udruge konobara i barmena Slovenije. Oni su ocjenjivali tehničku izvedbu pripreme koktela. Okus koktela i sveukupni dojam ocjenjivalo je posebno povjerenstvo koje čine sponzori ovogodišnjeg natjecanja - G3Spirits.

U drugom krugu natjecanja natjecatelji su demonstrirali svoje znanje prepoznavanja mirisa raznih začinskih bilja i cvijeća.

Na međunarodnom natjecanju za učenike i studente sudjelovala su 32 natjecatelja iz 6 europskih zemalja - Austrija, Hrvatska, Malta, Nizozemska, Slovačka i Slovenija.

Učenik je osvojio visoko osmo mjesto i dobio pohvale od strane žirija za kreativnost i tehniku pripremanja koktela nagradivši ga sa najvećim brojem bodova među natjecateljima. Pokazao je pritom i stečena znanja u ugostiteljskom posluživanju te je za prezentiranje priče na stranom jeziku postigao maksimalan broj bodova demonstrirajući iznimnu razinu poznavanja engleskog jezika u struci.

Učeniku i mentorima čestitamo na sudjelovanju i želimo i dalje puno uspjeha.

Izvješće pripremila:
Kristina Kovačec