> O školi  > Knjižnica  > Događanja

Čitamo Gjalskog….

Autor: Ivana Manojlović, 18. 10. 2022.

Pa da mi se čudiš kad pomisliš da sam se ovdje rodio, da mi je tu dobra moja majka umrla; moj otac, djed, pradjed, svi su tu živjeli i doživjeli! - Svaki kut, svaki tram, svaka daska, sve je u tako uskoj svezi sa svim onim što mi je najmilije. A napokon, to je takovom starom bijedniku, kao što sam ja, jedino sigurno mjesto gdje može živjeti kako mu se hoće, a ne treba da pazi na te vaše mode i sve druge ludorije. (Ksaver Šandor Gjalski: Illustrissimus Battorych)

Učenici Gimnazije Antuna Gustava Matoša i Srednje škole Zabok već nekoliko godina zajednički sudjeluju u Projektu Gjalski koji ove godine nosi naziv Čitamo Gjalskog. Cilj je projekta poticanje čitanja te očuvanje lokalne i nacionalne kulturne i jezične baštine.

Danas su se, uoči tjedna posvećenog Ksaveru Šandoru Gjalskom, na zabočkom trgu koji nosi njegovo ime naglas čitali odabrani ulomci iz njegovih antologijskih novela.