> O školi  > Knjižnica  > Događanja

Noć knjige: Sanjaju li roboti električne knjige

Autor: Ana Gmaz Živko, 24. 4. 2023.

Tema ovogodišnje Noći knjige je umjetna inteligencija. Sanjaju li roboti električne knjige? Kako povezati razvoj umjetne inteligencije i knjigu? Što nam općenito donosi razvoj umjetne inteligencije? Na ova pitanja pokušali smo odgovoriti u petak 22. travnja kada smo organizirali okrugli stol za naše učenike i učenike iz susjedne Škole za umjetnost, dizajn, odjeću i grafiku Zabok.

Manifestacija Noć knjige koja naglašava vrijednost knjige i potiče čitanje, ove godine malo je skrenula sa svoje zacrtane putanje, otišla u smjeru razvoja znanosti i tehnologije i postavila nam nekoliko pitanja za razmišljanje: Hoće li umjetna inteligencija u nekom trenutku moći potpuno zamijeniti čovjeka? Može li stroj postati uspješan autor? Kako možemo povezati rapidni razvoj umjetne inteligncije i knjigu? Poveznica je mnogo.

Najveći svjetski znanstvenici poput Nikole Tesle, Alberta Einstena ili Stephena Hawkinga mnogo su čitali ili i sami pisali knjige. Hoće li umjetna inteligencija zasjeniti ili čak nadvladati čovjeka i preuzeti njegove poslove? Trebamo li se bojati tog razvoja ili ga objeručke prihvatiti? Na sva ova pitanja pokušali smo odgovoriti u petak 22. travnja kada smo organizirali okrugli stol za naše učenike i učenike iz susjedne Škole za umjetnost, dizajn, odjeću i grafiku Zabok.

Pogledali smo nekoliko videa, argumentirali i nastojali rasvijetliti pojam umjetne inteligencije i njezin značaj u razvoju čovječanstva. Učenici su pokazali velik interes za ovu temu, iznoseći u diskusiji svoje zanimljive zaključke, komentare i argumente. Najvažniji nam je bio razgovor, druženje i novo iskustvo koje smo stekli, a to nam ne mogu zamijeniti nikakvi online procesi. Mogu li nam roboti biti bolje društvo od nas samih međusobno? Može li stroj napisati knjigu bolju od čovjeka? Može li shvatiti naše preokupacije ili emocije? Zasad smo još jedni drugima najbliža, ljudska vrsta pa je poruka ovog našeg druženja: Pokušajmo shvatiti jedni druge!

Noć knjige u školskoj knjižnici organizirale su dvije školske knjižničarke - Valentina Petric Klaužer i Ana Gmaz Živko.

Priloženi dokumenti:
IMG-20230424-WA0003.jpg (211.30 KB)