> O školi  > Knjižnica  > Događanja

Adam Končić: Ni med cvetjem ni pravice

Autor: Ana Gmaz Živko, 9. 5. 2018.

U srijedu 9. 5. 2018. godine, Adam Končić je za naše učenike i učenike Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok (ŠUDIGO) u Multimedijalnom centru Zabok izveo svoju hvaljenu monodramu Ni med cvetjem ni pravice rađenu na književnom predlošku Krležinih Balada Petrice Kerempuha.

Adama je na klaviru pratio Oliver Belošević, a cijela predstava popraćena je i snažnim svjetlosnim efektima za koje je bio zadužen majstor svjetla. Adamova dramska interpretacija i izvedba Krležinih balada snažna je i kreativna i vidljivo je da se kao glumac izvorno povezao s tim umjetničkim tekstom, s našim zavičajnim kajkavskim narječjem i s tragikom zagorskoga kraja i naših ljudi kroz stoljeća, o čemu i progovara Krleža u svojoj zbirci. Adamovu interpretaciju nikako ne možemo nazvati recitiranjem ili običnom reprodukcijom Krležinih stihova, već on na moderan i dobro osmišljen način na scenu donosi Krležine likove, situacije i atmosferu. Adamova predstava umjetnost je koliko i sama Krležina zbirka. Učenicima je ova predstava dopuna nastavnoga programa iz Hrvatskoga jezika, a uz to su se i upoznali s nekima od najvećih promicatelja kajkavske baštine i kulture – Krležom i Končićem. Izvedba ove predstave za naše učenike ima obrazovni, kulturni i književni značaj.

„Končić je Krležine balade doveo do svojevrsnog savršenstva. To je uzoran glumački napor i rezultat. Vraća poljuljanu vjeru u moć kazališta da nas istinski uzbudi i navede na razmišljanje. Končić je potvrdio dignitet umjetničkog govora na sceni, s kojim se može iskazati sve ljudsko. Poezija kao govor i govor kao poezija. To je donkihotovski juriš na banalnost, scensku ili životnu, svejedno.“

Georgij Paro, Hrvatsko glumište

Priloženi dokumenti: