> eTwinning
eTwinning

Projekti „EarthSpeakr“ i „Auch du kannst den Unterschied machen“ izvan granica Hrvatske

Autor: Ivana Manojlović, 30. 6. 2021.

Povodom njemačkog predsjedanja Vijećem EU osmišljena je aplikacija „Earth Speakr“ preko koje svako dijete može uputiti poruku svijetu i odraslima o tome što trebamo zajedno napraviti da sačuvamo okoliš i našu budućnost.

Nedavno su nam iz Goethe-Instituta stigli prigodni pokloni za sudjelovanje u projektu "EarthSpeakr", a dio njih proslijedili smo našim prijateljima u Tursku i Poljsku, čime smo ih jako razveselili.

Grupa učenika 3.HT razreda sudjelovala je na natječaju „Earth Speakr“ i radionici u organizaciji Goethe-Instituta, a kojom su prilikom učenici AR aplikacijom snimali svoje ekološke poruke. U radionicu i snimanje poruka uključili smo i naše partnere na ovogodišnjem eTwinning projektu „Auch du kannst den Unterschied machen“, učenike HALUK ÜNDEĞER ANADOLU LİSESİ iz Istanbula i ZSS STO iz grada Czluchów u Poljskoj.

Zahvaljujući poruci Karla Meliša pozvani smo 9.12.2020. zajedno s predstavnicima OŠ Sesvete, OŠ Gornje Jesenje, Gimnazije Sesvete i Turističke i ugostiteljske škola Dubrovnik na online okrugli stol na temu zaštite okoliša u organizaciji Goethe-Instituta, s njemačkim veleposlanikom dr. Robertom Klinkeom i ministrom vanjskih i europskih poslova dr. Gordanom Grlićem-Radmanom. Našu prezentaciju pripremali su Šimun Ujlaki i Dominik Obrež, koji nas je zajedno s Karlom predstavljao u online diskusiji.

Nedavno su nam iz Goethe-Instituta stigli prigodni pokloni za sudjelovanje u ovom važnom međunarodnom projektu, a dio njih proslijedili smo našim prijateljima u Tursku i Poljsku, čime smo ih jako razveselili.

Škola iz Istanbula napravila je predivnu gestu i u ime naše škole donirala iznos namijenjen pošumljavanju područja oko grada Elazığ Alacakaya u Turskoj.

Ljubica Savić
prof. njemačkog jezika i književnosti